تحقیق درباره بنیانا اولین گوساله شبیه سازی شده

دسته بندي : علوم پزشکی » ژنتیک

دانلود مقاله درباره بنیانا اولین گوساله شبیه سازی شده


مقدمه:
بُنْیانا اولین گوساله تاگ‌سازی شده در ایران است. تولد این گوساله که بنیانا به مفهوم بنیادین و پایه‌ای نام گرفته، اولین تولد موفق گوساله همانندسازی شده در خاورمیانه محسوب می‌شود، تولید گوساله بنیانا در ساعت ۱۵:۳۰ روز شنبه ۲۰ تیر ۱۳۸۸ و پس از گذراندن ۲۷۰ روز کامل حاملگی با انجام عمل سزارین در مجتمع دامپروری نصر در پژوهشکده رویان اصفهان تحقق یافت. این گوساله 5روز بعد از بدنیا آمدن به دلایل عفونتی که مشخص نیست چگونه ایجاد شده بود تلف شد
تولد این گوساله حاصل یک رشته تحقیقات دامنه دار از سال ۱۳۸۲ در تولید انواع حیوانات مزرعه حاصل از آی‌وی‌اف، همانندسازی و مهندسی ژنتیک بوده که منجر به تولد گوسفند شبیه‌سازی شده رویانا و بز شبیه‌سازی شده حنا شده‌است
پژوهشگران موسسه تحقيقاتي رويان با تمرکز در بخش بيوتکنولوژي جانوري و توليد حيوانات تراريخت، ايران را در رديف کشورهايي قرار داده اند که به طور حرفه اي توانايي توليد حيوانات شيبه سازي شده با قابليت توليد داروهاي نوترکيب و حفظ گونه هاي جانوري کمياب را دارد.
با تولد حيوانات شبيه سازي شده اي همچون رويانا (اولين گوسفند شبيه سازي شده)، حنا(اولين بزغاله شبيه سازي شده) و بنيانا (اولين گوساله شبيه سازي شده) در ايران تکنيک شبيه‌ سازي، آرام آرام مسير ترقي و پيشرفت خود را طي مي‌کند و تا اين لحظه ايران را همپاي کشورهاي پيشرفته دنيا در زمينه سلول هاي بنيادي و تکنيک هاي شبيه سازي قرار داده است.
تولد رويانا اولين گوسفند شبيه سازي شده در ايران نخستين گام موفقيت آميز کشور در راه شبيه سازي بود و بعد از آن تولد اولين بزغاله شبيه سازي شده با نام حنا که در توليد آن تکنيک ها و تکنولوژي هاي نوين به کار رفته در رويانا ، بهينه شده بود دومين گام موفقيت آميز پژوهشگران ايراني در عرصه شبيه سازي است.
رويانا مهرماه 1385 متولد شد و دو سال و نيم بعد ، حنا ، اولين بزغاله شبيه سازي شده ايران ، ساعت يک و سي دقيقه بامداد  فروردين  در پايگاه تحقيقاتي علوم سلولي اصفهان پژوهشکده رويان به دنيا ‌آمد.
در تکميل اين حلقه علمي ، با اعلام تولد "بنيانا" اولين گوساله شبيه سازي شده در خاورميانه، در روز شنبه بيستم تيرماه 1388 آخرين و مهم ترين حلقه توانمندي هاي دانش جنين شناسي در جهت نيل به اهداف بزرگ بيوتکنولوژي دارويي و زيستي در کشور کامل شد.
دکتر "محمد نصر اصفهاني" رييس پايگاه تحقيقاتي رويان اصفهان در اين خصوص در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا گفت: ميزان کارآمدي حاصل از توليد جنين هاي شبيه سازي شده در پژوهشکده رويان در بالاترين ميزان جهان قرار دارد که مشابه آمار کشورهاي صاحب تکنولوژي شبيه سازي از جمله نيوزيلند، دانمارک و آمريکا است.
وي گفت: "بنيانا" به مفهوم بنيادين و پايه اي نام اولين گوساله شبيه سازي شده در ايران است و اولين تولد موفق گوساله شبيه سازي شده در خاورميانه محسوب مي شود که کشور ما را در جايگاه معدود کشورهاي صاحب توانمندي در شبيه سازي انواع حيوانات مزرعه اي (گاو، گوسفند و بز) قرار داده است.
دکتر "عبدالحسين شاهوردي" معاون پژوهشي و آموزشي پژوهشکده رويان در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا گفت: تولد بنيانا در نتيجه انجام حدود 50 آزمايش مقدماتي، 200 آزمايش اصلي، توليد بيش از 2000 جنين شبيه سازي شده و انتقال 300 جنين به 100 گاو گيرنده در طول مدت دو سال تحقيق بوده است.
وي گفت: علي رغم ميزان بسيار بالاي آبستني اوليه حاصل ، طي روند انتقال جنين ، تعداد بسيار زيادي از اين آبستني ها در مرحله بسيار حساس گذر از ماه سوم حاملگي سقط شدند و پنج مورد به مرحله نهايي رسيدند که دو مورد آنها در هفت و نيم ماهگي از طريق سزارين با تولد نوزاد نارس خاتمه يافتند و در نهايت اين پروژه منجر به تولد بنيانا شد.
 شبيه سازي حيوانات در معرض خطر انقراض
معاون پژوهشي و آموزشي پژوهشکده رويان با اشاره به اينکه يکي از اهداف مورد نظر پژوهشگران ايراني در عرصه شبيه سازي حيوانات تراريخته حفظ گونه هاي حيواناني در حال انقراض است گفت: هم اکنون اين مرکز از آمادگي کامل براي حفظ گونه هاي در حال انقراض کشور از طريق تکنولوژي شبيه سازي برخوردار است.
برای مطالعه ادامه مطلب لطفا فایل را خریداری نمایید


مقاله در مورد بنیانا اولین گوساله شبیه سازی شده خاورمیانه

جستجو های مرتبط:
 حیوانات شبیه سازی شده در جهان-شبیه سازی حیوانات به زبان ساده-موجودات شبیه سازی شده در جهان-شبیه سازی چیست علوم هفتم-انسان شبیه سازی شده-شبیه سازی چیست و چگونه انجام میشود-تعریف شبیه سازی به زبان ساده-شبیه سازی انسان چیست؟-بنیانا گوساله شبیه سازی شده چیست-شبیه سازی حیوانات به زبان ساده-همه چیز درباره بنیانا-شبیه سازی چیست علوم هفتم-تحقیق درباره حیوانات شبیه سازی شده-بنیانا اولین گوساله شبیه سازی شده در خاورمیانه علوم هفتم-تعریف شبیه سازی به زبان ساده
دسته بندی: علوم پزشکی » ژنتیک

تعداد مشاهده: 847 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.docx

فرمت فایل اصلی: WORD

تعداد صفحات: 6

حجم فایل:27 کیلوبایت

 قیمت: 17,500 7,500 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
  • راهنمای استفاده:
    نیاز ندارد


  • محتوای فایل دانلودی:
    فایل ورد word